Na co zwrócić uwagę, wybierając schody strychowe?
Na strych coraz rzadziej prowadzą schody betonowe – w nowoczesnym budownictwie stosuje się rozkładane schody strychowe, które po złożeniu są praktycznie niewidoczne. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Schody nie zajmują bowiem wiele cennego miejsca i przede wszystkim są tańsze niż budowa schodów betonowych. Strych jest nieużytkowym poddaszem, z którego rzadko się korzysta, a więc kwestia rozkładania schodów nie jest uciążliwa. Składane schody strychowe połączone są z klapą zamykającą otwór w suficie, dzięki czemu zostaje zachowana ciągłość termoizolacji. Warto wybierać schody z ocieplaną klapą, które uchronią przed stratami ciepła w domu.
Sposób rozkładania schodów strychowych
Do wyboru są schody strychowe rozsuwane, nożycowe i składane, które różnią się sposobem rozkładania. Schody składane zbudowane są z trzech lub czterech segmentów połączonych ze sobą zawiasami. Zazwyczaj wykonywane są z drewna. W schodach rozsuwanych zamiast zawiasów montuje się okucia umożliwiające przesuwanie segmentów, dzięki czemu podczas zamykania i otwierania potrzebne jest mniej miejsca. Schody nożycowe z kolei składają się w sposób harmonijkowy i zwykle są to schody metalowe.
Klapa schodów strychowych
Wybierając schody, warto zwrócić szczególną uwagę na klapę, która może być ocieplana lub nieocieplana. Klapy nieocieplane montuje się, jeśli ocieplenie zamontowane jest na dachu, a nie na stropie. Z kolei schody z klapami ocieplanymi są tak skonstruowane, aby zachować ciągłość izolacji i można je montować na stropach z ułożonym ociepleniem. Klapy takich schodów mają ocieplenie ze styropianu oraz system uszczelek dookoła ramy. Dostępne są także klapy o podwyższonej odporności ogniowej z czerwonych płyt MDF z uszczelkami pęczniejącymi.