Montaż okna dachowego - kiedy to ma sens?
Wykorzystanie pomieszczeń znajdujących się na poddaszu jest sposobem na znaczne zwiększenie powierzchni użytkowej budynku. W przypadku wielu projektów, w których zastosowano dachy spadziste, nie ma jednak możliwości wykonania otworów okiennych w ścianach szczytowych lub doświetlają one jedynie przestrzeń znajdującą się w ich bezpośredniej bliskości. Rozwiązaniem jest w takich sytuacjach montaż okna dachowego. Przekonajmy się, kiedy warto skorzystać z takiej opcji.
Co można zyskać, montując okna dachowe?
Zainstalowanie okna dachowego oznacza zapewnienie wystarczającej ilości światła słonecznego w pomieszczeniach znajdujących się na najwyższej kondygnacji budynku pokrytego dachem spadzistym. Zwiększa to możliwości wykorzystania poddasza oraz ułatwia jego podział na poszczególne pokoje czy pozwala na urządzenie dodatkowej łazienki. Warto pamiętać, że przepisy wymagają, by w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt stały ludzi znajdowały się okna o wielkości uzależnionej od powierzchni podłogi mierzonej w miejscach, gdzie wysokość pomieszczenia jest na tyle duża, że daje swobodę jego użytkowania. W wielu sytuacjach okna dachowe okażą się znacznie lepszym rozwiązaniem, nawet jeżeli można zastosować tradycyjne okna osadzane w murze. Wynika to z faktu, że przez okno dachowe wpada nawet do 80% światła więcej, przy właściwym rozmieszczeniu otworów będą one też pozwalały na jego korzystniejszy rozkład.
Na co zwrócić uwagę dobierając okna dachowe?
Kluczową kwestią przy wyborze okien dachowych jest ich powierzchnia – jeśli będzie ona większa, do wnętrza wpadnie więcej światła. Nie można jednak zapominać o ograniczeniach konstrukcyjnych wynikających z rodzaju zastosowanej więźby dachowej oraz rozmieszczenia belek. Ponieważ okna dachowe są narażone na uderzanie w szyby kropel deszczu, ważnym parametrem będzie ich izolacyjność akustyczna. Istotnym parametrem będzie też sposób otwierania okna. Tradycyjne konstrukcje obrotowe oznaczają, że po otwarciu okna wewnątrz znajdzie się znaczna część jego ramy. Lepszym wyjściem może się więc okazać okno obrotowo-uchylne o podwyższonej osi obrotu.