Czym różni się dachówka ceramiczna od cementowej?
Dachówki ceramiczne powstają z naturalnych surowców z wykorzystaniem metod produkcji doskonalonych przez lata. Dachówki wytwarzane są z masy zawierającej glinę. Po uformowaniu elementy są suszone metodą przemysłową, a następnie wypalane w piecu w bardzo wysokiej temperaturze. Współcześnie stosowane dachówki ceramiczne pokrywane są na końcu warstwą ochronną. Angobowanie i glazurowanie polega na powlekaniu barwioną gliną z dodatkami uszlachetniającymi. Są to powłoki gwarantujące ochronę przed destrukcyjnym wpływem czynników atmosferycznych. Angoba zawierająca minerały i tlenki metali tworzy matową powłokę, a glazura z drobinkami szkliwa pozwala uzyskać efekt połysku.
Dachówka cementowa do złudzenia przypomina dachówkę ceramiczną, ale wytwarzana jest nie z gliny a z betonu. Do produkcji dachówek betonowych wykorzystuje się wysokiej jakości cement i gruboziarnisty piasek kwarcowy oraz wodę. Mieszanka jest wlewana do form i profilowana a po wyschnięciu gotowe elementy maluje się farbą akrylową. Niektórzy producenci stosują technikę barwienia w masie na wcześniejszych etapach produkcji.
Jaką dachówkę wybrać?
Pierwszym aspektem, jaki należy wziąć pod uwagę, wybierając pokrycie dachowe, jest trwałość – w tym przypadku dachówka ceramiczna nie ma sobie równych! Szacuje się, że żywotność wyrobów ceramicznych może sięgać nawet 100 lat, a gwarancja udzielana jest na kilka dziesięcioleci. Dachówki ceramiczne są wyjątkowo odporne na działanie czynników atmosferycznych i na długo zachowują nienaganny wygląd. Co prawda dachówki cementowe mogą nieco wypłowieć pod wpływem promieniowania słonecznego, ale są równie wytrzymałe, a z biegiem lat ulegają dalszemu utwardzaniu, a więc czas nie działa na ich niekorzyść.