Czym jest i do czego służy komunikacja dachowa?
Komunikacja dachowa ułatwia poruszanie się po dachu. Są to ławy kominiarskie, które służą do przesuwania się równolegle względem dolnej krawędzi dachu oraz stopnie kominiarskie do chodzenia w górę i w dół. Elementy komunikacji dachowej montuje się w celu ułatwienia prac konserwacyjnych na dachu i zapewnienia wygodnego dostępu do kominów oraz wywietrzników kanalizacyjnych i paneli solarnych lub fotowoltaicznych. Zgodnie z przepisami nie ma obowiązku zakładania komunikacji dachowej, chyba że mówimy o dachu z 25-procentowym spadkiem lub jeśli dach pokryty jest materiałami kruchymi.
Powody, dla których warto założyć komunikację dachową
Komunikację dachową z pewnością doceni każdy właściciel domu, któremu w środku sezonu grzewczego zatka się komin. Dotarcie do komina po oblodzonym dachu bez ław i stopni kominiarskich jest praktycznie niemożliwe. Akcesoria dachowe stosowane są, aby poprawić funkcjonalność dachu i ułatwić prace na dachu. Komunikacja przydaje się między innymi podczas odśnieżania oraz dorocznych przeglądów stanu pokrycia dachowego, a także przy montażu anteny telewizyjnej.
Montaż komunikacji dachowej
System komunikacji musi być dostosowany do typu dachu oraz rozmieszczenia kominów. Ławy i stopnie mocuje się do elementów więźby dachowej za pomocą wsporników i łączników, które nie powodują zmniejszenia swobody ruchów termicznych blachy. Stopnie powinny tworzyć drabinkę prowadzącą do najważniejszych miejsc na dachu, czyli kominów, anten, okien dachowych lub instalacji solarnych. Odległość pomiędzy poszczególnymi stopniami zależna jest od kąta nachylenia dachu. Z kolei od wyłazu do drabinki prowadzą ławy fundamentowe. O rozmieszczeniu stopni i ław warto pomyśleć jeszcze na etapie projektowania dachu.